Темата за калция е много обширна, тъй като в днешно време почти всички-  млади и стари, страдаме от липсата му. Защо е така? Защото още от училищната скамейка ни повтарят, че в млечните продукти има калций и ние си мислим, че като ги консумираме, ще си го набавим. Да, истина е че там го има, но е свързан с белтъка КАЗЕИН и въобще не можем да го усвоим от там. Даже консумацията на прекалено много мляко и млечни продукти от възрастни хора може да доведе до извличане на калция от костите ни. Прочетете статията ми за млякото в моя Блог, която е базирана на книгата на Кристиан Барбиш „Изкуството да се храним здравословно в 21век“ .

Калцият е много важен за нашия организъм, защото от него са изградени костите и зъбите ни- 99% от калция в тялото се намира в тях. Също така той участва в съкращението на мускулите и в провеждането на нервните импулси. Затова при спортисти той се изчерпва много по-бързо и те имат нужда от по-големи количества от него. Калцият участва в кръвосъсирването, заедно с витамин К.

Обмяната на калция е свързана с витамин Д и с аминокиселината Лизин, с чието участие той се отлага в костите. Това означава, че ако липсва или витамин Д или Лизин е възможно да се развие остеопороза, даже и при наличие на калций в храната. Паратхормонът е хормон на околощитовидните жлези, който пък извлича калций от костите, ако нивото му в кръвта започне да спада. Това е необходимо, защото калцият в кръвта оказва влияние върху сърцето и е възможно да се получат смущения в сърдечния ритъм, ако се промени неговото плазмено ниво. Затова костите играят роля на депо на калций и го набавят в кръвта, но пък се разграждат и може да се стигне до остеопороза. Тя няма видими симптоми, освен това, че понякога има болки по костите, лесна уморяемост, невъзможност за изкачване на стълби. Може да се стигне до лесни счупвания (фрактури) и даже до спонтанни такива. Остеопорозата се вижда на рентгенова снимка. Затова при първи симптоми на лесна уморяемост на мускулите, тяхното треперене, болки по костите трябва да се помисли за липса на калций (и магнезий).

Ето разликата между здравата кост и костта с остеопороза:

Храните богати на калций, които не са млечни продукти са суров сусам, киноа, бадеми, чия, зеленолистни зеленчуци, бобови култури, броколи и др. Въпреки това е необходимо да си го набавяме и с подходящи хранителни добавки, тъй като трябва да изядем наистина огромни количества от гореспоменатите продукти, за да си набавим дневната доза от около 800мг за възрастни, а юношите имат нужда от още повече.

Но кои хранителни добавки да ползваме? Много е важно калцият в съответната хранителна добавка да е в усвоима, органична форма, защото в неорганична форма почти не се усвоява. Има много продукти в аптечната мрежа, които съдържат калций под форма на калциев карбонат, а оттам възможността на калция да се усвои е едва 2 до 8%. Това означава, че той се изхвърля с урината и няма никакво въздействие за профилактика на остеопорозата ни. Даже може да навреди при хронична употреба и да доведе до песъчинки в бъбреците ни.

Най- усвоимата форма на калция е КАЛЦИЕВ БИСГЛИЦИНАТ, където той е свързан с аминокиселината глицин. Тук той се усвоява около 70%, което е и причината бързо да възстановява нашите кости и мускули. Тази форма се среща в хранителните добавки от естествен произход. Най-оптималната комбинация на калция е с  магнезий, цинк, манган и мед, витамини С и D, за да може а възстанови бързо костите.